EN
שדה קנאביס רפואי

מחקרים
ומאמרים

30 בינואר 2012 | מאת: ירון גלעד

קנאביס רפואי כמחסל בקטריות

קנאביס רפואי

באפריל 2014, פרסום ארגון הבריאות העולמי דו"ח מקיף, ראשון מסוגו, בנושא חיידקים עמידים באנטיביוטיקה. המסקנות היו חד-משמעיות: בכל העולם, האנטיביוטיקה הולכת ומאבדת מכוחה להילחם בחיידקים ובזיהומים. לפי המחקר, שבחן את עמידותם של שבעה חיידקים נפוצים לאנטיביוטיקה ב-1144 מדינות, עמידות לאנטיביוטיקה "מתרחשת כעת בכל אזור בעולם, ובכוחה להשפיע על כל איש ואישה, בכל גיל, בכל מדינה. עמידות לאנטיביוטיקה - שמתרחשת כשחיידקים משתנים כך שהאנטיביוטיקה הקיימת כבר לא מגיבה אצל אנשים שחייבים להילחם בזיהומים - היא כעת סכנה גדולה על בריאות הציבור בעולם".

לדברי ד"ר קייג'י פוקודה, בכיר בארגון המצוטט בדו"ח, "ללא פעולה דחופה ומתואמת של בעלי עניין, העולם צועד לקראת עידן פוסט-אנטיביוטי שבו זיהומים שכיחים ופציעות קלות, אשר טופלו בקלות במשך עשרות שנים, ישובו להרוג אנשים". לטענתו, "אלא אם ננקוט בפעולות משמעותיות לשיפר המאמצים למניעת זיהומים, ובמקביל נשנה את הדרך שבה אנחנו מייצרים, רושמים ומשתמשים באנטיביוטיקה [...] ההשלכות יהיו הרות אסון".

Thermometer -833085_640

 לפי הדו"ח, עמידות לאנטיביוטיקה גורמת לאנשים לחלות למשכי זמן ארוכים יותר, ומעלה את הסיכון לתמותה. לדוגמה, אנשים עם זיהום של MRSA (סטפילוקוקוס זהוב עמיד למתיצילין) נמצאים בסיכון הגבוה ב-64% לתמותה. עמידות לאנטיביוטיקה אף מעלה את עלות הטיפולים הבריאותיים בעולם באמצעות "משכי אשפוז ארוכים יותר וטיפול רפואי אינטנסיבי יותר".

 לפי נתונים של המרכז למחלות מדבקות (CDC), המצוטטים בכתבה של Reset.Me בנושא, MRSA  מזהם פצעים פתוחים ומעלה את הסיכון לתמותה ב-60%, כשהוא גורם למותם של מעל 10,000 איש ואישה בארה"ב בכל שנה. לפי הירחון MIT Technological Review, MRSA היא "בקטריה הגורמת לזיהומים שקשה לטפל בהן, שכן היא אינה מגיבה לסוגים רבים של אנטיביוטיקה.

 ב-2008, נערך מחקר מקיף וראשון מסוגו שגילה כי חמישה קנבינואידים נפוצים ונגזרותיהם הסינתטיות (THC, CBD, CBG, CBC, CBN) נמצאו יעילים כנגד בקטריות. המחקר, שנערך על-ידי צוות של חוקרים בריטים ואיטלקים, בחן את הקנבינואידים כנגד שישה זנים של MRSA, כולל זנים מגפתיים האחראיים להתפרצויות זיהומיות בבתי חולים.

 לפי המחקר, "בהתחשב בזמינותם של זני סאטיבה המייצרים ריכוזים גבוהים של קנבינואידים שאינם פסיכוטרופיים [כלומר, אינם משני תודעה], צמח הקנאביס הינו מקור מעניין לסוכנים אנטי-בקטריאליים, ויכול לענות על בעיית העמידות ל-MRSA ובקטריות פתוגניות נוספות. לגילוי הזה יש השלכות קליניות עצומות, שכן MRSA נפוץ יותר ויותר בעולם, ובארה"ב הוא אחראי ליותר מקרי מוות מאיידס".

לדברי סיימון גיבונס, אחר מעורכי המחקר, "המנגנון שמאפשר לקנבינואידים לתקוף ולהרוג בקטריות נותר בגדר תעלומה [...] איני יכול לנחש אפילו כיצד הם עושים זאת, אבל יכולתם לעשות זאת ביעילות רבה כל כך מסמן כי יש מנגנון ספציפי הגורם לכך".

היישום הפרקטי ביותר לקנבינואידים, טוען ג'וביאני אפנדו, פרופ' באוניברסיטת פיימונטה באיטליה ואחד מעורכי המחקר, "הוא לטפל בכיבים ובפצעים בבתי חולים". לדבריו, לשימוש בקנאביס "מסורת ארוכה ברפואה האירופית, ולא דווח עד כה על יצירת אלרגיות".

 

 

 

בחזרה לכל מאמרים מדעיים >

חדשות ועדכונים

מרץ 2017

IMC תשתתף בכנס קנאטק 2017, כנס הקנאביס הישראלי בתל אביב.

קרא עוד

כל התכנים והמידע המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם מהווים בגדר עצה או המלצה, מקצועית או רפואית או אחרת, ואינם בגדר חוות דעת מקצועית ואין בהם כדי להוות תחליף להתייעצות עם מומחה ואין לראותם כמיועדים לכך.

התכנים באתר תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה ומקרה ותלויים בעובדות ובנסיבות של כל מקרה ומקרה וכל אדם ואדם, ועל כן יש להתייחס אליהם במידת הזהירות הנדרשת והמרבית.