EN
שדה קנאביס רפואי

מחקרים
ומאמרים

קנאביס רפואי להקלה על מיגרנות

הקשר המחקרי בין קנאביס רפואי להקלה על מיגרנות

כפי שכל מי שאי פעם סבל/ה ממיגרנה יודע/ת, מספיקה מיגרנה הגונה אחת כדי להפוך כמה שעות בודדות ביום, ולעתים ימים שלמים, לגיהנום של כאב משתק. למיגרנה כמה תסמינים: העיקרי שבהם הוא כאב ראש ממוקד המופיע בפולסים או בפעימות אינטנסיביות במשך כמה שעות או אפילו כמה ימים. תסמינים נוספים כוללים בחילות, הקאות ורגישות קיצונית לאור ולרעש, כמו גם הזעות, חוסר ריכוז, תחושת חום קיצוני או קור קיצוני, כאב בטן ושלשולים. לעתים קרובות, הכאב מחריף בעת תזוזה ובחשיפה לאור, ואינו מאפשר תפקוד נורמלי ופעילות שגרתית. יש כמה סימנים מקדימים למיגרנה, ביניהם הבזקי אור, נקודות שחורות בשדה הראייה או תחושת עקצוץ ביד או ברגל.

 Head

 יש לציין כי הגוף המחקרי הקליני המוקדש להשפעתו של קנאביס על הקלה על התקפי מיגרנות הוא דל. עם זאת, שני מחקרים שיצאו בשנים האחרונות, האחד ב-2016 והשני ב-2017, מוכיחים כי השימוש בקנאביס רפואי, בעיקר בעישון, מקלים על כאבי המיגרנה ואף מסוגלים למנוע מיגרנה.

המחקר הראשון, שנערך על-ידי חוקרים מאוניברסיטת קולורדו ב-2016 ופורסם בכתב העת Pharmacotherapy, שם לו למטרה לתאר את השפעות הצריכה של קנאביס רפואי על התדירות החודשית של התקפי מיגרנה. 121 משתתפי המחקר אובחנו כסובלים ממיגרנות, השתמשו בקנאביס עוד לפני המחקר, וצרכו קנאביס רפואי במרשם בין ינואר 2010 לספטמבר 2014.


המחקר מצא כי שכיחות המיגרנות פחתה מ-10.4 פעם בחודש ל-4.6 פעם בחודש בעת שימוש בקנאביס. רוב

המשתתפים במחקר צרכו קנאביס רפואיבאופן יומיומי, וביותר מצורה אחת (לדוגמה, עישון ואכילה) 48 מהנחקרים (39.7%) דיווחו על השפעות חיוביות, כאשר ההטבה השכיחה ביותר היתה מניעה של מיגרנה וכן שכיחות פוחתת של התקפי מיגרנה. לעישון נרשמו השפעות מיטיביות יותר מצריכה של קנאביס באכילה. כמו כן, לאכילה היו יותר השפעות שליליות מלעישון. 14 מכלל המטופלים בקנביס (11.6%) דיווחו על השפעות שליליות כמו ישנוניות. מסקנתו העיקרית של המחקר היתה שתדירות הופעת המיגרנה פחתה לאחר צריכת קנאביס רפואי.

 

מחקר קליני שני, שנערך ב-2017 והוצג בכנס האקדמיה האירופאית לנוירולוגיה באמסטרדם ביוני של אותה שנה, מצא כי "רכיבים פעילים בקנאביס יעילים יותר בההפחתת תדירות התקפי המיגרנה מתרופות מרשם שכיחות למיגרנות, ועם תופעות לוואי מעטות יותר".

 

המחקר כלל 127 נבדקים שסבלו ממיגרנות כרוניות וכאב ראש מקבצי (כאב ראש חזק ביותר בצד אחד של הראש). בשלב הראשון של המחקר, הסובלים ממיגרניות כרוניות טופלו במינונים שונים במיצוי משולב של שני הקנבינואידים הבולטים בקנאביס: טטרה-הידרו-קנבינול (THC) הפסיכואקטיבי וקנאבידיול (CBD). התוצאות הראו כי מטופלים שקיבלו 200 מ"ג של המיצוי מדי יום במשך שלושה חודשים דיווחו על הקלה משמעותית בכאב (55% פחות כאב).

 

בשלב השני של המחקר, הסובלים ממיגרנה טופלו במיצוי הקנבינואידים או ב-25 מ"ג של אמיטריפטילין, תרופה נגד דיכאון המשמשת לעתים תכופות לטיפול במיגרנות. הסובלים מכאב ראש מקבצי טופלו במיצוי הקנבינואידים או ב-80 מ"ג של וראפאמיל - תרופה מעכבת תעלות סידן, וראפאמיל ( איקאקור, איקאפרס) המשמש לטיפול ביתר לחץ דם, אף היא תרופת מרשם שכיחה לטיפול בכאב ראש מקבצי.

 

מקבצי. השלב השני במחקר הראה כי המיצוי המשולב של THC-CBD היה יעיל יותר במעט בהפחתת תדירות התקפי המיגרנה (40.4%) לעומת התרופה (40.4% לעומת 40.1%). בנוסף, קנאביס רפואי היה יעיל ביותר בהפחתת הכאב ממיגרנה (43.5% פחות כאב). באשר לתופעות הלוואי שנגרמו עקב הטיפול בכאבים ובמיגרנות, גם כאן מיצוי הקנאביס ניצח בנקודות את השימוש בתרופה. המחקר מצא כי המשתתפים שנטלו את המיצוי סבלו פחות מכאבי בטן, כאבי שרירים וקוליטיס בהשוואה למשתתפים שקיבלו טיפול תרופתי קונבנציונלי. עם זאת, המשתתפים שנטלו את המיצוי דיווחו על יותר סחרחורות וקשיי ריכוז מאשר חבריהם שטופלו תרופתית.

בחזרה לכל מאמרים מדעיים >

חדשות ועדכונים

מרץ 2017

IMC תשתתף בכנס קנאטק 2017, כנס הקנאביס הישראלי בתל אביב.

קרא עוד

כל התכנים והמידע המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם מהווים בגדר עצה או המלצה, מקצועית או רפואית או אחרת, ואינם בגדר חוות דעת מקצועית ואין בהם כדי להוות תחליף להתייעצות עם מומחה ואין לראותם כמיועדים לכך.

התכנים באתר תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה ומקרה ותלויים בעובדות ובנסיבות של כל מקרה ומקרה וכל אדם ואדם, ועל כן יש להתייחס אליהם במידת הזהירות הנדרשת והמרבית.