EN
שדה קנאביס רפואי

מחקרים
ומאמרים

קנאביס רפואי לחולי אפילפסיה

אפילפסיה ("כפיון" בעברית, או "מחלת הנפילה") היא הפרעה נוירולוגית המאופיינת בפרכוסים ובעוויתות בעלי אורך ותדירות משתנים: התקף אפילפטי עשוי להימשך בין כמה שניות לכמה דקות, ובין ההתקים החולה יכול לתפקד באופן תקין. התקפי הפרכוס נובעים מהתפרצויות של פעילות חשמלית לא תקינה בתאי העצב במוח, ויכולים להיות "מופעלים" באופן אקראי (כלומר ללא גירוי חיצוני) או להופיע בעקבות גירוי חיצוני כמו אור בוהק ומרצד.

קנטביס רפואי ואפילפסיה

ישנם שני סוגים עיקריים של התקפים אפילפטיים: התקפים כלליים, שנובעים מסערה חשמלית שפורצת בעת ובעונה אחת בכל קליפת המוח, והתקפים מוקדיים שנובעים מסערה חשמלית בחלק מסוים במוח. לאפילפסיה מגוון רחב של תסמינים, ויש לה מספר צורות המוגבלות לשלבים מסוימים בילדות.  

לפי אתר הכללית, חולה אפילפסיה מוגדר כמי שסובל מהתקפים אפילפטיים חוזרים ונשנים, ויש להדגיש שלא כל התקף אפילפטי מעיד על מחלת האפילפסיה. בנוסף, ישנה אפילסיה שהיא משנית למחלות מוחיות מולדות או נרכשות. במקרה כזה, המחלה העיקרית היא שקובעת את מצבו של החולה. רק התקפים  אפילפטיים חוזרים ונשנים, שהגורם להם אינו אירוע חיצוני חולף, מוגדרים כאפילפסיה. 

 

סקירה מחקרית: אפילפסיה וקנאביס רפואי

 

המחקר על השפעת הקנאביס הרפואי על רווחתם של אנשים הסובלים מאפילפסיה מוגבל בהיקפו, ומחקרים שונים העלו ממצאים סותרים. לפי הקרן האמריקאית לאפילפסיה, הארגון הגדול מסוגו ביבשת, מחקרים מבוקרים לא הוכיחו חד משמעית עד כה כי קנאביס רפואי יעיל או בטוח לשימוש בקרב חולי אפילפסיה.

Marijuana -269857_640

בסקירה מחקרית מ-2012  של ארבעה מחקרים קליניים נפרדים על היעילות של קנבינואידים לחולי אפליפסיה, לא הצליחו החוקרים להגיע למסקנה חד משמעית באשר ליעילות הניסויים. עם זאת, בקרב 48 האנשים שהשתתפו במחקר, לא נרשמו כל תופעות לוואי בעקבות השימוש.

סקר מ-2013 בין הורים ל-19 ילדים שסבלו מסוגים שונים של אפילפסיה שהתגלתה כעמידה לטיפולים קונבנציונליים, ושהשתמשו בקנאביס מעושר בקנבינואידים, העלה כי 84% מההורים דיווחו על ירידה בתדירות ההתקפים של הילדים. מתוכם, 11% דיווחו כי הההתקפים נעלמו לגמרי, 42% שמונה דיווחו על ירידה של יותר מ-80% בתדירות התקפים, ו-32% דיווחו על ירידה של 25%-60% בהתקפים. ההורים אף דיווחו כי ילדיהם עירניים יותר, נהנים ממצב רוח משופר וישנים טוב יותר. תופעות לוואי כללו נמנום ועייפות. 

 

הקרן האמריקאית לאפילפסיה מדווחת אף היא על מקרים נוספים, אינדיבידואלים, שבו השימוש בקנאביס מעושר בקנבינואידים בקרב ילדים התגלה כיעיל בהורדת תכיפות ההתקפים. במחקר לא קליני (ללא שימוש בפלסיבו) מ-2015, בקרב 213 איש שהשתמשו במשך 12 שבועות בתרופה Epidiolex (הכוללת 99% CBD), וגילם הממוצע היה 11, עלה כי בקרב 137 מהנבדקים תכיפות ההתקפים ירדה ב-54%. רובם של הנבדקים הגיבו היטב לתרופה, ובקרב 10% נרשמו תופעות לוואי של נמנום, שלשול, עייפות מוגברת ותיאבון מופחת.

הקרן מדגישה כי יש צורך במחקרים נוספים, הכוללים קבוצות ביקורת, כדי לבדוק לא רק את יעילות השפעת הקנאביס הרפואי על רווחתם של אנשים הסובלים מאפילפסיה, אלא גם את תופעות הלוואי של Epidiolex.

 

קבלת רשיון לקנאביס רפואי בישראל לחולי אפילפסיה

 

לפי  הנחיות משרד הבריאות מיולי 2015, מטופלים בגירים וקטינים המאובחנים באפילפסיה יוכלו לבקש רשיון לקנאביס רפואי לפי התנאים הבאים:

 מטופלים בגירים:

 

                     ·מאובחנים כחולי אפילפסיה קשה לפחות שנתיים הסובלים מהפרעה תפקודית משמעותית (התקפים אפילפטיים הגורמים למוגבלות, כולל התפקים קלוניים כלליים), התקפים מסוג חלקי-מורכב,  התקפים מוקדיים אחרים אם הם גורמים לסכנת נפילה וחבלה והתקפים טוניים או אטוניים כלליים.

 

                     ·האפילפסיה עמידה לטיפול, לאחר כשלון של לפחות חמש תרופות אנטי- אפילפטיות רשומות כמונותרפיה או כמשלב תרופות, ומאופיינת בתדירות התקפים של לפחות התקף אחד לחודש תוך טיפול תרופתי מתועד.

איך ניתן לקבל רשיון?

ההמלצה לטיפול תוגש על ידי נוירולוג מומחה המטפל בחולה במרפאת אפילפסיה באחד מהמרכזים הרפואיים, בה המטופל נמצא במעקב לפחות במשך ששת החודשים שקדמו להגשת הבקשה, עם תיעוד של כשלון לפחות 3 תרופות תוך תקופת הטיפול במרפאה זו, ותוך התחייבות של הנוירולוג לביצוע מעקב רפואי ובצרוף המלצה של פסיכיאטר שבדק את המטופל.

 

מטופלים קטינים: 


                     ·למטופלים קטינים הסובלים מאפילפסיה קשה בלתי נשלטת, לאחר כשלון טיפולים מקובלים בלפחות חמש תרופות/טיפולים ובכללם עמידות או אי הצלחה באחד או יותר מהבאים: דיאטה קטוגנית, קוצב וגאלי, ניתוח.

איך ניתן לקבל רשיון?   
ההמלצה לטיפול תוגש על ידי נוירולוג ילדים המטפל המתחייב לביצוע מעקב רפואי מדי שלושה חודשים לפחות.

 

                                 ·שימו לב שלפי הנחיות משרד הבריאות, בתחילת הטיפול בקנאביס על החולה להיות לפחות על שתי תרופות מוכרות נוגדות פרכוסים במינון מלא ולהמשיך את הטיפול בהן ללא הורדת מינון למשך תקופה של שישה חודשים ללא פרכוסים,  שלאחריה ניתן יהיה לשקול הורדה והשארת המטופל בל תרופה אחת נוגדת פרכוס והקנביס.

 לכל המידע על קבלת רישיון שימוש בקנאביס רפואי>>

  

 

 

  • כיצד קנאביס רפואי מסייע להתקפי אפילפסיה

    מחקר שנערך באוניברסיטת ניו יורק מצא כי חומרים הנמצאים בקנאביס עשויים להועיל לחולי אפילפסיה, אשר חסינים בפני תרופות והטיפול התרופתי באפילפסיה איננו יכול לעזור להם..

    קרא עוד
בחזרה לכל מאמרים מדעיים >

חדשות ועדכונים

מרץ 2017

IMC תשתתף בכנס קנאטק 2017, כנס הקנאביס הישראלי בתל אביב.

קרא עוד

כל התכנים והמידע המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם מהווים בגדר עצה או המלצה, מקצועית או רפואית או אחרת, ואינם בגדר חוות דעת מקצועית ואין בהם כדי להוות תחליף להתייעצות עם מומחה ואין לראותם כמיועדים לכך.

התכנים באתר תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה ומקרה ותלויים בעובדות ובנסיבות של כל מקרה ומקרה וכל אדם ואדם, ועל כן יש להתייחס אליהם במידת הזהירות הנדרשת והמרבית.