EN
שדה קנאביס רפואי

מחקרים
ומאמרים

קנאביס רפואי לחולי סרטן

הידע הרפואי הקיים מוכיח כי מתן קנאביס רפואי לחולי סרטן מקל על תופעות הלוואי של טיפול כימותרפי ומסייע לשיכוך כאבי המחלה יותר מתכשירים קונבנציונליים. מחקרים חדשים אף מצביעים על פוטנציאל ריפוי של תוצרי קנאביס.

השימוש הנפוץ ביותר בקנאביס רפואי הוא עבור חולי סרטן מסוגים שונים, שמהווים את הקבוצה הגדולה ביותר של בעלי היתרים רפואיים לשימוש אישי בקנאביס במסגרת החוק בישראל. קנאביס רפואי לחולי סרטן אינו חלק מתהליך הריפוי של המחלה אלא חלק מהטיפול בתופעות הלוואי של כימותרפיה ולשיכוך כאבים.

 מאמר סרטן

מהו הידע אודות קנאביס רפואי לחולי סרטן?


 מחקרים רבים, שמקובלים הלכה למעשה על הקהילייה הרפואית והמדעית בעולם ועל ארגונים ממשלתיים כגון ה-DEA וה-FDA בארה"ב, מוכיחים כי עישון או שאיפת אדי קנאביס מקלים באופן משמעותי על תופעות של בחילה, הקאות, חוסר תיאבון ומועילים מאוד לשיכוך והקלה על כאב. המחקרים אף מוכיחים כי שימוש בקנאביס רפואי יעיל יותר מתכשירים קונבנציונליים לטיפול בהקאות ובחילות ומפחית את השימוש במשככי כאבים פרמצבטיים.

ממצאים אלה הולידו את הרעיון לספק קנאביס רפואי לחולי סרטן הנמצאים בטיפול כימותרפי, שאלו הן תופעות הלוואי שלו, וכמו-כן לתת קנאביס רפואי לחולי סרטן לצורך טיפול בכאבים המהווים סימפטום של המחלה לסוגיה.

קנאביס רפואי אינו תרופה, וכל הגורמים העוסקים בתחום ובענף מדגישים ומזהירים כי אין לסמוך על הקנאביס לריפוי. יחד עם זאת מחקרים חדשים מצביעים גם על פוטנציאל לשימוש בקנאביס רפואי גם כתרופה בעתיד. 

 

המחקרים החדשים - יש מקום לאופטימיות


כל המחקרים אודות קנאביס כתרופה לסרטן או כמסייע לריפוי נמצאים בשלב ראשוני ומוצגים ע"י אנשי רפואה ומדענים כפוטנציאל בלבד, אך יש להניח כי הגילויים החדשים מהשנים האחרונות יאיצו את המחקר לצורכי פיתוח של תוצרי קנאביס רפואי בעלי סגולות ריפוי.

מספר מחקרים מעידים כי לשימוש בקנאביס רפואי עשויה להיות השפעה על האטת ועיכוב ההתפתחות של תאים סרטניים בסוגים מסוימים של המחלה, ובכך כמובן לתרום לאפקטיביות של טיפולי ריפוי אונקולוגיים סוגי סרטן שונים.

אתר המדיה האלטרנטיבית CE ריכז מידע אודות 20 מחקרים רפואיים המצביעים על פוטנציאל לשימוש בקנאביס לריפוי סרטן. המחקרים מקיפים שורה של סוגי סרטן: סרטן מוח, סרטן שד, סרטן ריאות, סרטן בפרוסטטה, סרטן דם, סרטן פה, סרטן כבד וסרטן לבלב.

במחקר ישראלי, שבוצע בטכניון בחיפה, נבדקה ההשפעה של 50 וריאציות של קנאביס רפואי על 200 סוגים של תאים סרטניים. הממצאים מצביעים שוב על הסגולות של קנאביס רפואי בעיכוב התפתחות של גידולים סרטניים, 

אך לראשונה גם על הפוטנציאל של הקנאביס הרפואי בהמתת תאים סרטניים, בתהליך הנקרא אפופטוסיס (Apoptosis).
תוצאות המחקר הישראלי פורסמו באפריל 2015 ומעוררים אופטימיות גדולה בכל הקשור לפיתוח פתרונות ריפוי באמצעות קנאביס רפואי לחולי סרטן.

 

קנאביס רפואי לחולי סרטן בישראל


בשנת 2008 התקבל במדינת ישראל תיקון חוק המאפשר שימוש בקנאביס רפואי במסגרת טיפולים רפואיים במגוון מחלות קשות וביניהן מחלות הסרטן. השימוש מוסדר בהתאם לסעיף 12 בחוק הסמים המסוכנים: "השימוש בסם מסוכן מותר אם הוא לצורך ריפוי והסם סופק למשתמש מאת רוקח, רופא או רופא וטרינרי בתנאים האמורים בסעיף 11(3) או סופק על פי רישיון."

במסגרת החוק בוצעו מכרזים וניתנו רישיונות לגורמים שעמדו בקריטריונים הקבועים בחוק: מגדלים, יצרנים, מעבדות, גורמי הובלה ואחסון ובתי מרקחת מורשים לאספקת קנאביס רפואי. כמו-כן נקבעו כללים לפיקוח, בקרה, הנפקת אישורים והיתרים והגשת בקשות לשימוש בקנאביס רפואי.

כדי לקבל היתר לשימוש בקנאביס רפואי יש לספק חוות דעת מפורטת של רופא מומחה (בהתאם לסוג המחלה) המכיר את המטופל, את מצבו ואת ההיסטוריה של המחלה והטיפול. הבקשה לקבלת רישיון מועברת ליק"ר, אשר בסמכותה לאשר היתרי קנאביס רפואי. כמו כן, ישנן מספר מחלקות אונקולוגיות בבתי חולים בארץ, אשר מורשות להנפיק רישיונות לשימוש בקנאביס רפואי.

למידע על קבלת רישיון שימוש לקנאביס רפואי

 

  • 20 מחקרים אשר מראים את יעילותו של הקנאביס הרפואי בטיפול בסוגי סרטן שונים

    קרא עוד
  • המסע של חולת סרטן והקנאביס הרפואי

    קרא עוד
בחזרה לכל מאמרים מדעיים >

חדשות ועדכונים

מרץ 2017

IMC תשתתף בכנס קנאטק 2017, כנס הקנאביס הישראלי בתל אביב.

קרא עוד

כל התכנים והמידע המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם מהווים בגדר עצה או המלצה, מקצועית או רפואית או אחרת, ואינם בגדר חוות דעת מקצועית ואין בהם כדי להוות תחליף להתייעצות עם מומחה ואין לראותם כמיועדים לכך.

התכנים באתר תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה ומקרה ותלויים בעובדות ובנסיבות של כל מקרה ומקרה וכל אדם ואדם, ועל כן יש להתייחס אליהם במידת הזהירות הנדרשת והמרבית.