EN
שדה קנאביס רפואי

מחקרים
ומאמרים

קנאביס רפואי לחולי פוסט טראומה

פוסט טראומה הוכרה כמחלה בשנות ה-80' של המאה העשרים. מחקרים מתקדמים שהוכיחו כי קנאביס רפואי לחולי פוסט טראומה הוא יעיל הביאו לפריצת דרך בטיפול במחלה. ב-2014 אושר השימוש גם בישראל. מהם התנאים והקריטריונים לקבלת אישור לשימוש בקנאביס רפואי?

בחודש יוני 2014 אישר משרד הבריאות את השימוש בתוצרי קנאביס רפואי לחולי פוסט טראומה. בכך ישראל מיישרת קו עם מדינות מערביות רבות שאימצו את המחקרים החדשים אודות היעילות של קנאביס רפואי בטיפול במקרים מסוימים של תופעות פוסט-טראומטיות.
בישראל יש להחלטה משמעות מיוחדת ורחבה, בכך שהיא פותחת את האפשרות לטיפול באמצעות קנאביס רפואי גם בחיילים שלקו בפוסט טראומה, בעקבות השתתפות בקרב ובלחימה, ובנפגעי פוסט טראומה כתוצאה מאירוע טרור.

פוסט טראומה (בעברית: הפרעה בתר-חבלתית או הפרעת דחק פוסט טראומטית) היא תסמונת נפשית שמתפתחת בעקבות אירוע טראומטי שחווה אדם, והיא באה לביטוי בשחזור בלתי פוסק של הטראומה, סיוטים ופחדים, התנהגות חרדתית ותופעות של חוסר שינה, מתח, עצבנות והתקפי זעם.
אדם שעבר חוויה טראומטית ולקה בפוסט טראומה למעשה חווה את האירוע שוב ושוב, באופן שמשפיע על היומיום ומשבש את חייו, תוך סבל נפשי רב וקושי ניכר גם לבני המשפחה.

 מאמר פוסט טראומה

כיצד עוזר קנאביס רפואי לחולי פוסט טראומה?


רבים חושבים כי שימוש בקנאביס רפואי לטיפול בחולי פוסט טראומה מיועד רק להרגעה, הפגת מתחים ושינה נינוחה ללא סיוטים. אך בקהילה המדעית והרפואית יודעים כבר זמן רב כי למריחואנה רפואית תרומה משמעותית להפחתה של הזיכרונות הטראומטיים.
ההסבר המדעי: הקנבואידים הם חומרים הנמצאים בקנאביס הרפואי ומשפיעים על אזורי הלמידה והזיכרון במוח. השימוש בקנאביס רפואי מאפשר למוח להפחית ולמתן את התפרצות זיכרונות הטראומה ובכך להפחית את החרדות ולהקטין את עוצמת והשפעת התסמינים. הלכה למעשה, הקנאביס הרפואי מאפשר לחולי פוסט טראומה תפקוד וחיי יומיום כמעט ללא נטל הטראומה.

השפעה של מריחואנה על המוח, תוצאות מחקר שבוצע באוניברסיטת ניו-יורק (מאי 2013)

פוסט טראומה (בשמה המדעי: PTSD - Post Traumatic Stress Disorder) היא מחלה שאין לה תרופה. יש חולים "שיוצאים מזה" ומחלימים עם הזמן, בדרך כלל אחרי תהליך ארוך ומייסר, ויש כאלה שנושאים איתם את התסמינים כל חייהם. המטרה של הטיפול היא הקלה על התסמינים וסיוע בהתמודדות האישית של כל מטופל, על מנת לאפשר לו/לה חיי שגרה תקינים ככל האפשר.

פוסט טראומה הוכרה לראשונה כמחלה בארה"ב, בשנות ה-80 של המאה העשרים, לאחר שארה"ב נאלצה להתמודד עם ההשפעות של מלחמת וייטנאם על חייליה ששבו הביתה. החלטה זו הזניקה את המחקר בתחום.
באופן מסורתי הטיפול בחולי PTSD כלל תרופות נגד דיכאון ותהליכים פסיכו-תרפים, אך בהצלחה חלקית ועם הרבה תופעות לוואי לא רצויות.
המחקרים שהוכיחו כי קנאביס רפואי לחולי פוסט טראומה עשוי להיות אפקטיבי יותר מכל הטיפולים המוכרים במחלה, חוללו פריצת דרך בתחום הטיפול בסובלים מתופעות פוסט-טראומתיות.

 

איך מקבלים אישור לקנאביס רפואי לטיפול בפוסט טראומה?

 ראשית יש לדעת כי קנאביס רפואי מתאים רק לחלק מן החולים בפוסט טראומה. לדוגמא, אדם פוסט-טראומטי עם היסטוריה של בעיות נפשיות (כגון פסיכוזה) ועבר של שימוש לרעה בסמים אינו יכול להשתמש בקנאביס רפואי. כך גם אדם הסובל מאי ספיקת לב, נשים בהריון ועוד.

 חולה פוסט טראומה יכול לקבל אישור שימוש רק באמצעות רופא פסיכיאטר שמתחייב להמשיך בטיפול וללוות את החולה במשך תוקפת השימוש. הגשת בקשה לרישיון שימוש בקנאביס רפואי מתבצעת אחרי שנוסו ומוצו טיפולים אחרים ללא הצלחה מספקת: לפחות שני טיפולים תרופתיים ולפחות שני טיפולים פסיכולוגיים. 

כל מקרה ומקרה נשקל לגופו ע"י הגורמים המאשרים. אישור ראשוני לטיפולי קנאביס רפואי לחולי פוסט טראומה ניתן לתקופה של חצי שנה. לאחר שנה של שימוש ניתנים אישורים לתקופות של 12 חודשים בכל פעם.

הקריטריונים לקבלת אישור לשימוש בקנאביס רפואי לחולי פוסט טראומה

  • דרגת חומרה בינונית ומעלה המעניקה לחולה לפחות 30 אחוזי נכות
  •  המחלה נמשכת למעלה מ- 3 שנים

את התקנות המפורטות בנושא טיפולי קנאביס רפואי לחולי פוסט טראומה ניתן לקרוא באתר משרד הבריאות:

נוהל רישיונות לשימוש בקנאביס (עמ' 5)

  

  • מחקר שבוצע באוניברסיטת ניו-יורק, ארצות הברית מראה על קשר בין PTSD ורצפטורים במוח המופעלים על ידי קנאביס רפואי.

    קרא עוד
  • קראו במאמר הבא על מחקר בשימוש בקנאביס רפואי עבור יוצאי צבא הסובלים מפוסט טראומה.

    קרא עוד
בחזרה לכל מאמרים מדעיים >

חדשות ועדכונים

מרץ 2017

IMC תשתתף בכנס קנאטק 2017, כנס הקנאביס הישראלי בתל אביב.

קרא עוד

כל התכנים והמידע המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם מהווים בגדר עצה או המלצה, מקצועית או רפואית או אחרת, ואינם בגדר חוות דעת מקצועית ואין בהם כדי להוות תחליף להתייעצות עם מומחה ואין לראותם כמיועדים לכך.

התכנים באתר תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה ומקרה ותלויים בעובדות ובנסיבות של כל מקרה ומקרה וכל אדם ואדם, ועל כן יש להתייחס אליהם במידת הזהירות הנדרשת והמרבית.