EN
שדה קנאביס רפואי

מחקרים
ומאמרים

קנאביס רפואי לחולי פרקינסון - סקירה עדכנית

ביוני 2013, אלפי חולי פרקינסון בישראל קיבלו בשורה שלה חיכו רבים: ועדת מומחים של משרד הבריאות קבעה כי תחת תנאים מסוימים, חולי פרקינסון יוכלו לקבל אישור לטיפול בקנאביס רפואי. מדובר בחולים המטופלים במשך שנה לפחות  בטיפול אנטיפרנקסוני, הסובלים מכאב (כאב כרוני או כאב הנגרם מהריגידיות) ולא הגיבו לטיפול מקובל בכאב.

Brain -770044_640

 

פרקינסון היא מחלה ניוונית של המוח, הנגרמת בעקבות חוסר במעביר העצבי דופמין. לפי ההערכות, בישראל חיים כ-20 אלף איש עם פרקינסון.

המחלה מתאפיינת בארבע קבוצות תסמינים:

 

  • נוקשות שרירים (גפיים, גב ובמהשך גם שרירים נוספים)
  • רעד (המתחיל בדרך כלל לידיים ומתפשט בשלב מאוחר יותר לרגליים, ללסת ולפנים)
  • תנועות איטיות
  • קשיים בשיווי המשקל, יציבה וקורדינציה.

המחלה מתאפיינת גם בתסמינים נפשיים, אשר חלקם הם תוצאה של מצבו של החולה, וחלקם נובעים מפגיעה במערכות הדופמינרגיות במוח: חולי פרקינסון רבים סובלים מדיכאון, מצבי רוח משתנים ובעיות שינה.

 

פרקינסון היא מחלה חשוכת מרפא, אך יש טיפולים שהוכחו כמוצלחים, במידות משתנות, בטיפול בתסמיני המחלה: טיפול תרופתי (בעיקר ב תרופה L-dopa שמטרתה לאזן את רמת הדופמין במוח, ואשר השפעתה החיובית נמשכת בין שנתיים לחמש שנים); פזיותרפיה וטיפולי רפואה משלימה להרגעת נפשם של הסובלים; הליך כירורגי שמטרתו להקטין את הרעד אצל אנשים הסובלים מכך במיוחד; וטיפולי גירוי חשמלי למוח.

 

פרקינסון וקנאביס רפואי

המחקר על השפעת הקנאביס הרפואי על רווחתם של אנשים הסובלים מפרקינסון נמצא עדיין בשלבים מוקדמים, ומחקרים שונים, אשר בדקו את השפעת הקנביס על תסמינים מוטורים, העלו ממצאים סותרים. מספר מחקרים מצאו כי קנביס הקל על כאבים, קושי לישון, הפרעת התנהגות בזמן שנת חלום (REM Sleep Behavior Disorder) ופסיכוזה. מחקרים קליניים אחרים מצאו כי קנאביס הקל על חלק מהתסמינים המוטוריים. סקירה מקיפה של המחקרים מעלה כי כ-7% מהנבדקים הפסיקו את השימוש בנקביס רפואי בשל תלונות על בחילה, סחרחורות, חולשה, מצבי רוח משתנים, הזיות, ופגיעה קוגניטיבית (בעיקר בזיכרון ובתהליכי חשיבה). אין עדיין מחקרים הסוקרים את השפעת הקנביס הרפואי על חולי פרקינסון לטווח ארוך, ואין התייחסות במחקרים על השילוב בין קנביס לפרוטוקול תרופתי והשפעתם על החולים.

 

Marijuana -1414002_640

 

יש לציין כי רוב המחקרים - גם אלה עם תוצאות חיוביות וגם אלה עם תוצאות שליליות או מעורבות - התאפיינו במספר קטן של נבדקים, הסתמכו בעיקר על שאלונים שהועברו בין הנבדקים, מחקרים מסוימים חסרו קבוצות ביקורת, וצריכת הקנאביס נעשתה בצורות שונות (עישון, צריכת שמנים וכדומה).

 

לסיכום, בניגוד לקשר בין שימוש בקנאביס רופאי למחלת סרטן, הפרעות פוסט-טראומטיות וסוכרת, עד היום לא התבצעו מחקרים קליניים מקיפים, עם מתודולוגיה מקובלת במחקרים אלה, על הקשר הסיבתי בין שימוש בקנאביס להקלה על תסמיני פרקינסון או על האטת התקדמות המחלה. המשמעות היא כי אין למעשה ראיות מדעיות כי קשר כזה קיים. אין זה אומר כי קשר כזה לא קיים, אך ישנו קונצנזוס על הצורך במחקרים קליניים מקיפים בנושא.

 

קבלת רשיון לקנאביס רפואי בישראל לחולי פרקינסון

לפי הנחיות משרד הבריאות, כאמור, מטופלים המאובחנים בפרקינסון יוכלו לבקש רשיון לקנאביס רפואי לאחר שטופלו במשך שנה לפחות  בטיפול אנטיפרנקסוני, הם סובלים מכאב (כאב כרוני או כאב הנגרם מהריגידיות) ולא הגיבו לטיפול מקובל בכאב.

 

ההמלצה על טיפול בקנאביס רפואי נעשית על-ידי הנוירולוג המטפל של החולה, והנוירולוג מחויב לבצע מעקב מדי שלושה חודשים. בשנת הטיפול הראשונה בקנאביס, הרשיון מוגבל לתקופה של שלושה חודשים בכל פעם, וחידוש הרשיון בכל פעם מותנה בהמלצת הנוירולוג המטפל ופסיכיאטר. משנת הטיפול השניה, הרשיון מוגבל לתקופה של עד שנה, וחידושו מותנה בהמלצת הנוירולוג המטפל ופסיכיאטר.

 

  • כיצד עישון קנאביס רפואי מקל על מחלת הפרקינסון

    מחקר שהתבצע בסידני, אוסטרליה חקר את הקשר שבין עישון קנאביס רפואי לבין תסמיני למחלת הפרקינסון

    קרא עוד
בחזרה לכל מאמרים מדעיים >

חדשות ועדכונים

מרץ 2017

IMC תשתתף בכנס קנאטק 2017, כנס הקנאביס הישראלי בתל אביב.

קרא עוד

כל התכנים והמידע המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם מהווים בגדר עצה או המלצה, מקצועית או רפואית או אחרת, ואינם בגדר חוות דעת מקצועית ואין בהם כדי להוות תחליף להתייעצות עם מומחה ואין לראותם כמיועדים לכך.

התכנים באתר תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה ומקרה ותלויים בעובדות ובנסיבות של כל מקרה ומקרה וכל אדם ואדם, ועל כן יש להתייחס אליהם במידת הזהירות הנדרשת והמרבית.