EN
שדה קנאביס רפואי

מחקרים
ומאמרים

קנאביס רפואי לסכרת

השימוש בקנאביס לחולי סוכרת

מחלת הסוכרת היא מחלה מטבולית הנגרמת בשל קושי בייצור אינסולין או בקליטתו. לסוכרת שלוש צורות עיקריות: סוכרת מסוג 1 ("סוכרת נעורים"); סוכרת מסוג 2 וסוכרת הריון. כל החולים בסוכרת סובלים משני מצבי קצה: היפרגליקמיה (מצב של עודף גלוקוז בדם) והיפוגליקמיה (מצב של מיעוט גלוקוז בדם). לפי הערכות מ-2010, כ-90% מחולי הסוכרת בארץ סובלים מסוכרת סוג 2, ו-90% מסוכרת סוג 1.

Diabetes -528678_640

תסמינים והשלכות המחלה

התסמינים השכיחים ביותר של סוכרת כוללים מתן עודף שתן, צמא מופרז, תחושת רעב מופרזת, עייפות, חוסר עניין במתרחש ובעיות ריכוז, תחושת עקצוץ בידיים או בכפות הרגליים, ראייה מעורפלת, דלקות תכופות, פצעים שזמן ההגלדה שלהם ארוך מהרגיל, הקאות וכאבי בטן.

 

לפי ארגון הבריאות העולמי, ההשלכות של סוכרת כוללות סיכון מוגבר למחלות לב והתקף לב. בנוסף, פגיעה עצבית בכפות הרגליים, יחד עם זרימת דם איטית מהרגיל, מגבירה את הסיכון לכיבים ברגליים, לדלקות ובמקרים חמורים יותר, עלולה אף להוביל לכריתה של חלק מהרגל או מכף הרגל. בנוסף, סוכרת מגבירה את הסיכון לתפקוד לקוי של העיניים בשל פגיעה אפשרית ברשתית (רטינופתיה סוכרתית); ככל שהפגיעה נרחבת יותר, ההפרעה לראייה ולבריאות העין גוברת, ועלולה אף להוביל לעיוורון. 1% ממקרי העיוורון בעולם מיוחסים היום לסוכרת. ולבסוף, סוכרת היא מהגורמים המובילים לפגיעה בכליות. לפי ארגון הבריאות העולמי, חולי סוכרת נמצאים בסיכון כפול לתמותה בהשוואה לאנשים שלא חולים בסוכרת.

 

לפי מספרים של ארגון הבריאות העולמי, נכון ל-2014, 9% מאוכלוסיית העולם מעל גיל 18 חולה בסוכרת. עד 2030, סוכרת תהווה את סיבת המוות השביעית בשכיחותה בעולם.

 

מחקר על הקשר בין שימוש בקנאביס לסוכרת

בשנים האחרונות, יותר ויותר מחקרים בודקים את ההשלכות של צריכת קנאביס על חולי סוכרת. רבים מהמחקרים הללו מתבצעים על עכברים, ואין להסיק מהם השלכות על צריכת קנאביס בקרב בני אדם. לכן, המחקרים המצוטטים להלן נוגעים אך ורק למחקרים שהוכחו כתקפים על בני אדם, והמקובלים עלל רוב העוסקים בתחום.

 Plant -1706651_640

מחקר שנערך על-ידי ה-AAMC  (American Alliance for Medical Cannabis) ב-2005, ומצוטט רבות בספרות העוסקת בנושא, מצא כי קנאביס רפואי יכול לסייע לחולי סוכרת במגוון אופנים:

 

  • איזון רמת סוכרים בדם, מסקנה המבוססת על ממצאים אנקדוטליים רבים בקרב חולי סוכרת.
  • צריכת קנאביס נמצאה קשורה לדיכוי דלקות חמורות בוורידים העמוקים, אשר רבים מחולי הסוכרת סובלים מהן.
  • צריכת קנאביס נמצאה קשורה למניעה של דלקות עצביות, ובכך הפחיתה את הכאב מרטינופתיה והפחיתה את תחושות הנימול בידיים ובכפות הרגליים.
  • צריכת קנאביס סייעה לשמירה על כלי דם פתוחים ושיפור זרימת הדם בעורקים.
  • ולבסוף, צריכת קנאביס הקלה על התכווציות שרירים וכאבי בטן.

 

מחקר שפורסם בירחון האמריקני לרפואה ב-2013 מצא כי מרכיבים בקנאביס מסייעים לשליטה ברמת הסוכרים בדם, ומסייעים לצרכנים לשמור על משקל תקין. המחקר כלל 4,600 גברים ונשים שהשתתפו בסקר לאומי לבריאות ותזונה מ-2005 עד 2010. לדברי החוקרים, צרכני הקנאביס נהנו משיפור במטבוליזם של פחמימות בהשוואה לאנשים שלא צרכו קנאביס. עורך המחקר טען כי בקרב משתמשי קנאביס, רמות האינסולין בזמן צום היו נמוכות יותר. צרכני הקנאביס הראו רמות אינסולין בזמן צום נמוכות ב-16% מאשר צרכנים לשעבר או אנשים שלא צרכו קנאביס כלל. צרכני קנאביס אף נהנו מרמה גבוהה יותר של "כולסטרול טוב", שנמצא כי הוא מסייע להגנה מפני מחלות לב. ולבסוף, צרכני קנאביס היו רזים יותר מצרכנים לשעבר או אנשים שלא צרכו קנאביס כלל, כשהיקף המותניים שלהם היה קטן יותר ב-3.8 ס"מ בממוצע מאנשים שלא צרכו קנאביס. חשוב לזכור, עם זאת, כי מחקר זה נשען על דיווחים של צריכת קנאביס, שעלולים להיות לא אמינים.

 

סקירה מחקרית מ-2014 שעסקה בצריכת קנאביס ובניהול מחלת הסוכרת, אשר פורסמה בירחון האמריקני לרפואה טבעית, הסיקה כי צריכת קנאביס בהווה ובעבר קשורה לרמות נמוכות יותר של אינסולין בדם בזמן צום, גלוקוז בדם, תנגודת לאינסולין, מדדBMI  והיקף המותניים.

 

 

 

 

 

  • מחקר של מגזין TIME על השפעות הקנאביס הרפואי על חולי סכרת

    האם קנאביס רפואי הוא הפתרון הבא לסכרת? קראו עוד>>

    קרא עוד
בחזרה לכל מאמרים מדעיים >

חדשות ועדכונים

מרץ 2017

IMC תשתתף בכנס קנאטק 2017, כנס הקנאביס הישראלי בתל אביב.

קרא עוד

כל התכנים והמידע המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם מהווים בגדר עצה או המלצה, מקצועית או רפואית או אחרת, ואינם בגדר חוות דעת מקצועית ואין בהם כדי להוות תחליף להתייעצות עם מומחה ואין לראותם כמיועדים לכך.

התכנים באתר תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה ומקרה ותלויים בעובדות ובנסיבות של כל מקרה ומקרה וכל אדם ואדם, ועל כן יש להתייחס אליהם במידת הזהירות הנדרשת והמרבית.