EN
שדה קנאביס רפואי

מחקרים
ומאמרים

קנאביס רפואי לקרוהן

מחלת קרוהן וקנאביס רפואי: סקירה מחקרית


מחלת קרוהן היא מחלת מעי דלקתית, המוגדרת כ"דלקת כרונית לא זיהומית שפוגעת ברירית של מערכת העיכול". קרוהן אינה מוגבלת לחלק מסוים של מערכת העיכול, אלא עלולה לגרום לדלקת באזורים שונים ולאו דווקא רציפים של מערכת העיכול - מרירית הפה ועד לפי הטבעת.

intestine


שכיחות, תסמינים והשלכות

מחקרים שונים העלו כמה מסקנות באשר לשכיחות המחלה באוכלוסיות שונות, כמו גם גורמי סיכון: ראשית, התגלה כי המחלה שכיחה יותר בקרב אנשים בין גילאי 15-40. שנית, המחלה שכיחה יותר בקרב יהודים מאשר בקרב בני עמים אחרים. שלישית, קרוהן שכיחה יותר בקרב מעשנים ומעשנים לשעבר. כמו כן, צריכה מוגברת של סוכרים ושל מזון תעשייתי מעובד וצריכה מועטה של ירקות ושל סיבים תזונתיים מגבירה את הסיכון לחלות בה. גורם סיכון נוסף הוא מחלה זיהומית של מערכת העיכול, וכן שימוש בתרופות מסוימות - למשל אספירין ורואקוטן.


לקרוהן תסמינים המשתנים בהתאם לאזור שנפגע מהמחלה. לפי אותו מקור, מרבית החולים עלולים לסבול מדלקת של המעי הדק. זו גורמת לשלשולים, חום, כאבי בטן ולפגיעה בספיגה של מרכיבי מזון חיוניים ובהם ויטמינים B12 ו-D. אצל כשליש מחולי קרוהן, המחלה פעילה באזור פי הטבעת ועלולה לגרום להופעה של אבצסים (כיסים של מוגלה), פיסורות (סדקים כואבים) ופיסטולות (תעלות בתוך הרקמות הרכות). כעשירית מחולי הקרוהן סובלים מפגיעה בחלק העליון של מערכת העיכול: חלל הפה, הוושט, הקיבה והתריסריון. כמו כן, בזמן של מחלה פעילה, עלולים להיגרם אבצסים בחלל הבטן. אלה עלולים להיות מלווים ובכאבי בטן קשים עקב דלקת שהתפשטה לחלל הבטן.

 

הקשר בין שימוש בקנאביס להקלה אצל חולי קרוהן123

 

שלושה מחקרים בהובלתה של ד"ר תמנע נפתלי, סגנית מנהל מכון גסטרו בבית החולים מאיר, מראים על השפעות חיוביות של שימוש בקנאביס על איכות חייהם של חולי קרוהן.


במחקר תצפיתי מ-2011, נפתלי וצוות חוקרים מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב בחנו את פעילות המחלה, שימוש בתרופות, וצורך בניתוח לפני ואחרי שימוש בקנאביס בקרב 30 חולי קרוהן. 21 מ-30 מהמשתתפים הראו שיפור משמעותי בסתמינים לאחר השימוש בקאנביס. הצורך בתרופות אחרות ירד משמעותית. 15 מהחולים עברו 19 ניתוחים במשך זמן ממוצע של תשע שנים לפני השימוש בקנאביס, אך רק שניים מהם היו זקוקים לניתוח לאחר שימוש של שלוש שנים בממוצע בקנאביס.


במחקר מ-2013, שנערך על-ידי נפתלי וצוות חוקרים מאוניברסטאות תל אביב וחיפה, נבחנה ההשפעה של עישון קנאביס בקרב 21 חולי קרוהן שלא הגיבו לטיפולים קונבנציונאליים שונים (ביניהם סטרואידים). החולים חולקו לשתי קבוצות - קבוצה אחת טופלה בקנאביס במשך שמונה שבועות, והשניה בפלסבו. בחינת פעילות המחלה ובדיקות מעבדה שנערכו במשך שמונה שבועות הטיפול ושבועיים אחריו הראו כי המחלה נסוגה לחלוטין אצל 10 מתוך 11 החולים בקבוצת הקנאביס, בהשוואה לחולה אחד בלבד בקבוצת הפלסבו. בנוסף, שלושה מתוך החולים בקבוצת הקנאביס נגמלו לגמרי מתלות בסטרואידים. כמו כן, חולים בקבוצת הקנאביס דיווחו על תיאבון משופר, שינה טובה יותר, וסבלו מתופעות לוואי מינימליות מהשימוש בקנאביס.


במחקר האחרון ביותר על-ידי נפתלי, השתתפו 127 חולי קרוהן וקוליטיס. החולים מילאו שאלונים בנוגע לשימוש בקנאביס, מאפייני צריכה, תפקוד ותופעות לוואי. כמו כן, נבדקו התיקים הרפואיים של המטופלים - לרבות בדיקות דם, היסטוריית תרופות, אשפוזים ובדיקות מערכת העיכול - קולונוסקופיה ואנדוסקופיה. במהלך המחקר, המטופלים עלו כשני קילוגרמים בממוצע, ובדיקה של תיקיהם הרפואיים העלתה ירידה משמעותית בכמות התרופות שהם צרכו. נוסף על כך, 96.2% מהמטופלים העידו כי חלה ירידה משמעותית בכאבים, 79.8% דיווחו על שיפור במצב הרוח, 90% דיווחו על שיפור בתאבון, 83.2% דיווחו על שיפור בשינה, ו-75% דיווחו על הקלה בבחילות. חמישה מטופלים שהיו מובטלים בימים שקדמו למחקר חזרו לשוק העבודה, מספר המטופלים העובדים במשרה מלאה עלה ב-13, וארבעה ממשתתפי הסקר הגדילו את אחוז המשרה שלהם - מחלקית למלאה.


לדברי צבי בנטואיץ, פרופסור במחלקה לווירולוגיה וגנטיקה התפתחותית, מנהל המרכז למחלות טרופיות ואיידס באוניברסיטת בן-גוריון ומדען ראשי בחברת "תיקון עולם", תוצאות המחקר מעידות "על שיפור משמעותי במצב המשתתפים במחקר ובאיכות חייהם למד תופעות לוואי מתונות בלבד".


בחזרה לכל מאמרים מדעיים >

חדשות ועדכונים

מרץ 2017

IMC תשתתף בכנס קנאטק 2017, כנס הקנאביס הישראלי בתל אביב.

קרא עוד

כל התכנים והמידע המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם מהווים בגדר עצה או המלצה, מקצועית או רפואית או אחרת, ואינם בגדר חוות דעת מקצועית ואין בהם כדי להוות תחליף להתייעצות עם מומחה ואין לראותם כמיועדים לכך.

התכנים באתר תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה ומקרה ותלויים בעובדות ובנסיבות של כל מקרה ומקרה וכל אדם ואדם, ועל כן יש להתייחס אליהם במידת הזהירות הנדרשת והמרבית.