EN
banner


תסמונת טורט ושימוש בקנאביס רפואי

תסמונת טורט (Tourette  Syndrome) היא הפרעה נוירולוגית הנקראת על-שם הנוירולוג הצרפתי מהמאה ה-19 ז'ורז' ז'יל דה לה טורט, אשר תאר אותה לראשונה ב-1885.

גורמים, תסמינים ומהלך התסמונת

הגורמים לתסמונת טורט עדיין אינם ידועים, אך לפי רוב הממצאים המחקריים, מדובר בהפרעה נוירולוגית ממקור מוחי. ברוב המקרים, ככל הנראה מדובר בהפרעה תורשתית. ברובם המוחלט של המקרים (96%), תסמונת טורט מופיעה לפני גיל 11. במרבית המקרים (שליש עד חצי) הופעתה הראשונית היא מצמוץ המלווה בטיקים של הפנים והראש, ובמהלכה יופיעו גם טיקים של הפנים והראש. מרבית הסובלים מטורט יחוו טיקים בידיים וב-50% מהמקרים יופיעו טיקים של פלג גוף עליון ושל הרגליים.

על-פי המחלקה לנוירולוגיה במרכז הרפואי איכילוב, טורט כוללת קשת רחבה של הפרעות תנועה והתנהגות. היא מאופיינת ב"טיקים" (תנועות חצי רצוניות) המלווים לעתים בקולות וכן בקווים התנהגותיים/אישיותיים - בעיקר OCD  (הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית), הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות או בלעדיה (ADHD), וכן ב"קושי בשליטה בדחפים ובהתפרצויות זעם משולבות במקרים רבים בחרדות ובקשיים התנהגותיים נוספים". לפי אותו מקור, הסתמונת עלולה לפגוע ביכולת הלמידה, בהשתלבות חברתית ובמצב הרגשי.

טיפול תרופתי והתנהגותי בתסמונת טורט

בנוסף לטיפול בהיבטים ההתנהגותיים והנפשיים של התסמונת, לסובלים מהפרעה תפקודית משמעותית ניתן גם טיפול תרופתי. לפי סקירה רחבה של ההפרעה של המכון הלאומי האמריקאי להפרעות נוירולוגיות ושבץ, אין תרופה אחת שמתאימה לטיפול בכל הסובלים מטורט, ואין תרופה אחת שנחשבת ליעילה בחיסול כל התסמינים הקשורים לסתמונת. לכל התרופות הניתנות לסובלים מטורט, כולל התכשירים הפסיכוטרופיים הנחשבים ליעילים יחסית, יש תופעות לוואי כגון עלייה במשקל, עייפות וירידה בתפקוד הקוגניטיבי.

בשנים האחרונות, פרוטוקול הטיפול CBIT  - טיפול קוגנטיבי התנהגותי בטיקים (Cognitive Behavioral Intervention for Tics) הראה כי הטיפול משפר את התמודדותם של ילדים ומבוגרים עם טיקים. לפי איגוד רופאי המשפחה בישראל, מדובר במערך טיפולי רחב הכולל "גם הדרכת הורים, לימוד שיטות הרפייה, יישום תוכנית חיזוקים חיוביים וזיהוי ושינוי מצבים ותגובות בסביבה החברתית הגורמים להחמרה של הטיקים אצל המטופל". במחקר מ-2010, בו השתתפו בהשתתפות 126 ילדים עם תסמונת טורט או הפרעת טיקים כרוניים, נמצא כי CBIT  שיפר ב-50% את חומרת התסמינים אצל ילדים עם טורט.

טיפול בקנאביס רפואי

הטיפול באנשים עם טורט באמצעות קנאביס בישראל אושר על ידי משרד הבריאות ביולי 2013. הגוף המחקרי העוסק ביעילות הטיפול בקנאביס באנשים עם טורט אינו רחב. המחקר העדכני ביותר על יעילות קנאביס במבוגרים עם טורט, אשר פורסם בירחון  נוירופסיכיאטריה במאי 2017, בדק את יעילות הקנאביס אצל 29 מבוגרים עם טורט, וכן סיכם את הממצאים הקליניים שנעשו עד היום.

לדברי החוקרים, מחקרים קליניים על קנבינואידים (הרכיבים הפעילים בקנאביס) כחלופה טיפולית לטורט החלו להופיע בשנות ה-80. המחקרים המוקדמים ביותר עסקו בשואפי קנאביס עם טורט והוכיחו כי חלה אצלם הפחתה בתדירות הטיקים ובתופעות הנלוות. מחקר מ-1998, שסקר 64 אנשים עם טורט, מצא כי 17 מהם השתמשו בקנאביס. אצל רוב צרכני הקנאביס (82%), קנאביס התגלה כיעיל בהתפחתת הטיקים, דחפים המקדימים את הטיק (premonitory urges) וכן בטיפול בתופעות הנלוות לטורט.

מחקר מ-2003 שבדק את השפעת ה- THC(הקנבינואיד בקנאביס האחראי לרוב ההשפעה הפסיכואקטיבית המוכרת של הצמח) ותרופת פלצבו בקבוצה של 24 אנשים עם טורט לאורך שישה שבועות, גילה כי הקבוצה שנטלה את ה-THC הראתה שיפור בהתמודדות עם תסמיני הטורט. מחקר מ-2013, אשר בדק את שני המחקרים הקליניים היחידים הקיימים בבדיקת השפעת THC  על אנשים עם טורט, מצא כי "ניתן היה להבחין בהפחתה משמעותית בטיקים לאחר טיפול ב-THC בהשוואה לטיפול בתרופת פלצבו, וזאת בלי תופעות לוואי משמעותיות".

עם זאת, הראיות במחקרים שבדקו על יעילותו של THC  נחשבים למוגבלים ומספר סקירות מחקריות שנערכו מ-2009 עד 2016 הובילו למסקנה כי "כרגע אין מספיק ראיות התומכות בשימוש בקנבינואיד בטיפול בטיקים".

עורכי המחקר מ-2017 העריכו את היעילות והסבילות של קנאביס ב-19 אנשים עם טורט. לדבריהם, חלה הפחתה של 60% בתדירות הטיקים אצל המשתתפים, ו-18 מתוך 19 המשתתפים דיווח על "שיפור משמעותי" בתסמינים. הסבילות לקנאביס היתה טובה, אם כי רוב המשתתפים דיווחו על תופעות לוואי. מלבד משתתף אחד, כל הסובלים מטורט טופלו בעבר בתרופות קונבנציונאליות לטורט. כולם צרכו קנאביס לפחות שנתיים. באופן כללי, ציינו החוקרים, משתתפי המחקר חוו "שיפורים משמעותיים בתסמיני הטורט" שלהם.

בחזרה לכל מאמרים מדעיים >

חדשות ועדכונים

מרץ 2017

IMC תשתתף בכנס קנאטק 2017, כנס הקנאביס הישראלי בתל אביב.

קרא עוד

כל התכנים והמידע המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם מהווים בגדר עצה או המלצה, מקצועית או רפואית או אחרת, ואינם בגדר חוות דעת מקצועית ואין בהם כדי להוות תחליף להתייעצות עם מומחה ואין לראותם כמיועדים לכך.

התכנים באתר תלויים בנסיבותיו ובעובדותיו של כל מקרה ומקרה ותלויים בעובדות ובנסיבות של כל מקרה ומקרה וכל אדם ואדם, ועל כן יש להתייחס אליהם במידת הזהירות הנדרשת והמרבית.